Copy of „Nie boimy się. Naszą działalność uważamy za konieczną i jesteśmy z niej dumne”. Ordo Iuris skarży Aborcyjny Dream Team

Oświadczenie grupy Aborcyjny Dream Team On Tour

Od kilku dni obserwujemy próby zastraszenia nas i powstrzymania naszej działalności. Przejawem tych prób jest na przykład zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożone przez Instytut Ordo Iuris, czyli grupę fanatycznych przeciwników aborcji, odpowiedzialnych między innymi za projekt “Stop aborcji” z 2016 roku.

fot. Agata Kubis

Zawiadomienie dotyczy publikacji na naszej stronie na facebooku, w którym opisywałyśmy, w jaki sposób można przygotować się do aborcji farmakologicznej w domu. Była ona związana z tym, o czym mówimy od dawna – aborcje w domu się dzieją, codziennie dziesiątki osób przerywa ciążę tabletkami. My mamy wiedzę na temat tego, jak robić to bezpiecznie i uważamy za swój obowiązek dzielenie się tą wiedzą. Wmawianie nam i opinii publicznej, że jest to przestępstwo “pomagania kobiecie ciężarnej w przerwaniu ciąży wbrew przepisom ustawy” jest absurdalne. Wiemy jednak doskonale, skąd się bierze.

Zakaz aborcji, w tym zagrożenie odpowiedzialnością karną, mają na celu zastraszenie wszystkich osób, które mogą towarzyszyć kobiecie w doświadczeniu przerwania ciąży i sprawienie, że zostanie w tym doświadczeniu sama. Dlatego od 25 lat wmawia się nam, że mamy milczeć o swoich doświadczeniach aborcji własnej i wspierania innych osób. Przepisy te i ich absurdalne rozumienie mają też na celu powstrzymanie nas przed działalnością, która mówi o rzeczywistości i powszechności aborcji.

My i wiele innych osób z doświadczeniem aborcji mamy dosyć tego zastraszania. Mamy wiedzę na temat tego, jak skonstruowana jest ustawa z 1993 i towarzyszące jej przepisy kodeksu karnego w zakresie nielegalnego “pomocnictwa” w aborcji. Wymienione w publikacji Ordo Iuris przykłady “najczęstszych” nielegalnych zachowań to wyłącznie interpretacja i opinia tej grupy. Doskonale wiemy, że działania Ordo Iuris i innych grup mają na celu zastraszenie i powstrzymanie nas i innych osób przed mówieniem o tym, jak wygląda aborcja. Tym oświadczeniem mówimy wyraźnie: nie boimy się, nie przestaniemy tego robić. Naszą działalność uważamy za konieczną, jest ona naszym moralnym obowiązkiem. Jesteśmy z niej dumne. I dlatego też tym oświadczeniem identyfikujemy się jako użytkowniczki portalu Facebook prowadzące stronę “Aborcyjny Dream Team on tour”.

Natalia Broniarczyk
Karolina Więckiewicz
Justyna Wydrzyńska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *